2 Nisan 2014 Çarşamba

BEBEK YIKARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Bebeğimizin hassas vücuduna zarar vermeden onu yıkamak için, banyo hazırlıklarını doğru bir biçimde yerine getirmek gerekir. Bebeklerin banyo yaptırılmasında, banyo için hazırlık, bebeğin ilk banyosu ve bebeği yıkarken nelere dikkat edilmeli bu hususlar iyi bilinmelidir. Şimdi bunları açıklayacak olursak;.Banyo için hazırlık ;

Bebeğinize banyo yaptırmadan önce yumuşak bez ya da küçük havlu, temiz bez ve giysi, tarak ya da yumuşak saç fırçası, bebe sabunu, bebe şampuanı, bebe losyonu, bebe yağı, pişik kremi gibi ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi mutlaka elinizin altında bulundurun.
Küvetin belinizin hizasında olmasını sağlayın. Böylece hem rahat hareket edebilir hem de daha az yorulmuş olursunuz. Suyunun uygun sıcaklıkta olduğundan emin olun. Bunun için dirseğinizle suyun sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. Banyo sırasında bebeğinizi az bir süre için bile olsa kesinlikle yalnız bırakmayın.
Bebeğinizin günlük bakımının önemli bir bölümünü temizliği oluşturur. Cildi son derece yumuşak ve duyarlı olduğu için, idrar, ter ve tükürük bile tahriş olmasına neden olabilir. Temizliğe çok dikkat etmeli ancak aşırıya kaçmamalısınız. Bebeğinizin ilk banyosunu doğumundan 24 saat sonra yaptırabilirsiniz. Bebeğinizi her gün yıkamanız gerekmez. Ama bebeğinize bir rutin oluşturmanızda size bebeğinizi düzenli yıkamak işinizi kolaylaştıracaktır.Her mamadan sonra yüzünü ve her alt değiştirmeden sonra bezli bölgeyi temizlemeniz yeterlidir.
 Bebeğinizi tok karnına banyo yaptırmayın, kusabilir. Banyo için en uygun zaman hem çok aç olmadığı hem de çok tok olmadığı iki emzirme arasıdır. Sabahları ilk emzirmeden önce ya da akşam son emzirmenizden önce de yıkayabilirsiniz. 
Bebeğinize yaptıracağınız banyo, onu rahatlatan ve çok hoşlanacağı anlar anlamına gelecektir. Banyo zamanı birlikte zevkli geçireceğiniz ve iletişiminizi güçlendireceğiniz zamanlar olacaktır.


Bebeğinizi Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Bebeğinizi yıkarken oda sıcaklığının uygun olmasına dikkat edin ki ufaklık üşümesin. Bir havlu üzerine yatırarak soyun, sürprizlerden korunmak istiyorsanız alt bezini daha sonra çıkartabilirsiniz. Sol elinizle boynunu destekleyin. Vücudunu kolunuzun üstüne yaslayarak koltuğunuzun altından destekleyin. Yüzü yukarı bakar şekilde banyo küvetinin üzerine alın. Bebeğinizin saçlarını yıkamak için bebe şampuanı kullanın. Bebekler için üretilen şampuanlar gözüne kaçtığı taktirde yanmasını önleyecek ve hassas cildine zarar vermeyecektir. Başını şampuanladıktan sonra başına dikkatlice durulama suyunu döküp durulayın. Bebeğin bıngıldağına dikkat ederek kurulayın.
Bezini çıkarıp kirlilik durumuna göre temizliğini yapın. Daha sonra banyo süngerini bebe sabunu ile köpürtüp vücudunu silin. Kıvrımlara özellikle dikkat edin. Kolunuzla omzunu ve boynu destekleyerek koltuk altından kavrayın. Diğer elinizle kalçalarından ya da bacaklarından kavrayın ve banyo küvetindeki suya, başı dışarıda kalacak şekilde sokun. Bebeğiniz suyu seviyorsa bu anlar onun için çok eğlenceli olacak, size gülücükler atıp kıkırdayacaktır. Durulamayı tamamladıktan sonra bebeğinizi aynı şekilde tutarak temiz havlunun üzerine alın. Her yerini yumuşak hareketlerle kurulayın.

Daha detaylar için Uzman Tv deki videolarımı izleyebilirsiniz:Ödüllü Anne-Bebek Aktivite Grubu Baby Sensory Türkiye'de
Dr.Lin Day tarafından 16 yıl önce İngiltere’de kurulan Baby Sensory’nin Dünyanın 21 ülkesinde 600'den fazla merkezine iki tane daha eklendi. 0-3 yaş çocukların bilişsel, sosyo-duygusal ve bedensel gelişimine bilimsel ve eğitsel destek veren ve bu alanda dünya çapında aldığı ödüllerle başarısı tescillenen Baby Sensory Türkiye şubesi, Anadolu yakasında Ataşehir, Avrupa yakasında Göktürk'te açıldı. Dünyaca ünlü çocuk gelişimi merkezinde 0-3 yaş arası çocuklar için uzmanlar tarafından geliştirilen programların yanı sıra ebeveynler için de bilgiler sunuluyor ve çok çeşitli eğitimler veriliyor.
"Haftada 1 saat ayırarak çocuğunuzu ve kendinizi başarılı 1 geleceğe hazırlayın" sloganıyla ilk etapta 0-7 ve 7-13 ay bebek ve ebeveynlerine kapılarını açan Baby Sensory; dünyada doğumdan itibaren 0-13 aylık bebekler için özel olarak tasarlanmış tek program olma özelliğini taşıyor.
Baby Sensory’ de bebeklerin duyu ve hareket gelişimi, oyun, müzik ve bebek işaret dili aktivitelerinin ağırlıklı işlendiği ana programın yanında farklı yaş seviyelerine uygun bu derslerin yanı sıra “Bebek İşaret dili”, “Bebek masajı” “Anne Bebek yogası”, “Doğuma Hazırlık”, gibi hem annenin hem de bebeğin sağlıklı gelişimini destekleyen programlar da bulunuyor.Bebeklerin fiziksel, bilişsel,psiko-sosyal ve dil gelişimleri ile kendilerini ve çevrelerini keşfetmelerini kolaylaştıran Baby Sensory'de bebekler ebeveynleriyle katıldıkları bir saatlik eğitim boyunca müzik, ritm ve şarkılar eşliğinde zengin eşsiz deneyimler yaşıyorlar. Böylece çocukların görme, dokunma, işitme, koklama, hareket ve konuşma yetenekleri daha hızlı gelişiyor.
Baby Sensory merkezleri sadece çocukların eğlenerek öğrendikleri ve sosyalleştikleri değil, ebeveynlerin de çocuklarının gelişimini birebir yaşayarak gözlemlediği, uzmanlardan bilgi aldığı ve diğer anne babalarla paylaşım fırsatı buldukları bir merkez olma özelliğine sahip.
“Baby Sensory doğum günü partisi” çocukların hem eğlendikleri hem de öğrendikleri çok özel bir doğum günü programı. Birbirinden farklı doğum günü temalarının sunulduğu Baby Sensory’de yetişkinler çocuklarıyla birlikte bu özel günün keyfini çıkarma fırsatı buluyor.
Eğitimler; Uzman Psikolojik Danışman Duygu Pekel Göksel tarafından veriliyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa, Baby Sensory'nin Türkiye'de şubeleşmek için öncelik verdiği şehirler arasında bulunuyor. Baby Sensory Türkiye olarak bölge bayilikleri yoluyla, bayilere daha büyük iş fırsatları sunma konusunda da çalışmaları devam ediyor.
Telefon:02163171008


5. MİNİ SÜPER STAR ÇOCUK ETKİNLİĞİ BAŞLIYOR, HERKESİ HARİKA BİR GÜN GEÇİRMEYE ÇAĞIRIYOR…
Tüm katılımcılarına miniklerin şaşırtıcı gösterileri, birbirinden keyifli aktiviteler, ünlü konuklar ve sürpriz hediyelerle harika bir gün vadeden Mini Süper Star Çocuk Etkinliği’nin 5.si, 20 Nisan 2014 Pazar günü, 11.00 - 17.00 saatleri arası İstanbul Bostancı Green Park Hotel’de gerçekleşiyor. Mini Süper Star Çocuk Etkinliği, küçük büyük herkesi gün boyu muhteşem zaman geçirmeye bekliyor… 

Miniklerden Şaşırtıcı Gösteriler… 

Mini Süper Star Çocuk Etkinliği’ne katılan anaokullarından minikler, gösterileri ile tüm konukları büyülüyor. Gösterilere katılan tüm okullar ve minikler, sponsor firmalar tarafından sağlanan birbirinden değerli ödüllerin sahibi oluyor. Bu yıl Berna Abla Çocuk Yuvası, Buğra Çocuk Evi, Özel Yeşilköşk Anaokulu, Gökyüzü Eğitim Kurumları, Yaşam Çiçekleri Anaokulu, Kiraz Anaokulu, Müzik ve Tiyatro Okulu ile Çengelköy ve Pendik Çizgim Milenyum Eğitim Kurumları gösterileriyle herkesi büyüleyecek. 

Birbirinden Keyifli Aktiviteler…   

Mini Süper Star Çocuk Etkinliği’nin tüm konukları, muhteşem etkinliklerle gün boyu unutulmaz anlar yaşıyor. Bu yılki organizasyona palyaço gösterisi, yüz boyama etkinliği, oyun hamuru atölyesi ve Chicco’nun sponsorluğunda gerçekleşecek ödüllü bebek emekleme yarışması damgasını vuracak. 

Caillou, Marsupilami ve Tarçın; Mini Süper Star’da…

Caillou, Marsupilami ve Pocoyo gibi birbirinden sevimli kahramanlar, Mini Süper Star Çocuk Etkinliği’nde bu yıl çocuklarla bir arada olacak. Çocuklar, onlarla gönüllerince vakit geçirip fotoğraf çektirme fırsatı bulacak. 

Ünlü Markalar Mini Süper Star’a Sponsor… 

5. Mini Süper Star Çocuk Etkinliği’ne Meltem Bebek & Genç Odası ve New Life Innovative Food Supplements co-sponsor, Chicco ise özel sponsor olarak destek veriyor. VİKO ve Vileda gibi değerli markaların ürün sponsoru olduğu Mini Süper Star’a Bebeğim ve Biz, Anne Bebek, Baby&You, Ebebek dergileri de basın sponsoru olarak katkı sağlıyor. Reis Gıda, ING Bank, Şanlı İlaç Sek Süt, Can Bebe ve Yumurcak Dünyası gibi önemli markalar da katılımcı olarak organizasyonda yer alıyor.